Cummins 6BT5.9-GM100
Año
2016
Opciones extras
Nuevo/sin usar
País
China
Grado general
1
Mascus ID
7F73F065
DETALLES
Historial de servicio completo
País de fabricación
Estados Unidos
Más información
Engine model 6BT5.9-GM100 Engine type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Rated Power (KW@RPM) 100 kW/134HP @ 1800rpm Standby Power (KW@RPM) 110 kW/147HP @ 1800rpm Cummins diesel engine 6BT5.9-GM100 Technique Specification Bore*stroke 102mm * 102mm Intake method Turbocharged Fuel systeme BYC A Pump/GAC Governor Cooling method Fluid Cooling 7.9 L Governor Type Mechanical Control Idel Speed 950~1050 rpm Starting System Electrical Starting Motor 12V/24V Cummins diesel engine 6BT5.9-GM100 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H): 867mm*544mm*988mm Weight net 426 Kg Delivary port Shanghai Delivary time 15 working days Trade termes FOB/CIF/CNP Payement termes T/T,L/C All the spare parts for Cummins 6BT5.9-GM100 are available;